Bliv abonnent
Annonce
Om  
Claus Bering

DI og Dansk Byggeri slår sig sammen til Danmarks største erhvervsorganisation

11. juni 2020 kl. 09.16

Dansk Industri og Dansk Byggeri bliver én samlet organisation for 17.400 virksomheder fra 1. september. Den endelige godkendelse faldt på plads onsdag.

Sammenlægningen betyder dermed, at den samlede organisation bliver den største organisation for små og mellemstore virksomheder i Danmark.

Det oplyser Dansk Byggeri i en pressemeddelelse

Formålet med sammenlægningen er, at danske virksomheder får én stærk stemme på tværs af forskellige branchers små og store virksomheder i hele landet, som skal slå igennem både nationalt og internationalt.

"Der ligger en kæmpe styrke i, at vi kan samle os på tværs af brancher, virksomhedsstørrelse og geografi for at kunne varetage virksomhedernes interesse – både i vores services og rådgivning og i det politiske arbejde for at skabe de bedst mulige rammer for at drive virksomhed," udtaler Dansk Byggeris formand, Claus Bering i pressemeddelelsen. 

Nye muligheder
Når organisationerne i fremtiden går fra to til én betyder det blandt andet, at Dansk Industri kommer til at udgøre 66 procent af lønsummen i Dansk Arbejdsgiverforening, mens foreningens øvrige 13 medlemmer udgør de resterende 33 procent.

Sammenlægningen skal blandt andet give mulighed for at udveksle erfaringer og mødes i netværk på tværs af brancher fra byggeri til energi, digitalisering, fremstilling, service, transport og rådgivning.

Det fælles fundament skal desuden give afsæt til at arbejde med virksomhedernes konkurrencekraft, bæredygtighed, klima og digitalisering.

Aftalen faldt på plads onsdag, efter at de delegerede på DI’s ekstraordinære generalforsamling onsdag godkendte sammenlægningen med et stort flertal.

Den tilsvarende godkendelse blev vedtaget af Dansk Byggeris repræsentantskab tirsdag.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026