
DI Rådgiverne har valgt fem nye bestyrelsesmedlemmer og en ny formand.
Det oplyser DI Rådgiverne i en pressemeddelelse.
De fem nye medlemmer er Jan C. Olsen, Mari Lea Randsborg, Rasmus Ødum, Stine Halberg og Tine Holmboe.
Derudover er siddende bestyrelsesmedlem Martin André Dittmer, der er managing partner hos Gorrissen Federspiel, blevet valgt som bestyrelsesformand.
”Jeg vil gerne takke den samlede bestyrelse for valget. Som rådgivervirksomheder, er vi afhængige af at kunne tiltrække de bedste hoveder. Det er forudsætningen for, at vi kan levere den størst mulige værdi for vores kunder og klienter,” udtaler den nyudnævnte formand og forsætter:
”Det stiller høje krav til uddannelsessystemet. Jeg vil bidrage til, at DI Rådgiverne bliver en tydelig aktør, når det drejer sig om at sikre – og højne – kvaliteten af de uddannelser, vi er særligt investerede i.”
DI Rådgiverne er brancheforening for rådgivere i Dansk Industri og repræsenterer over 700 rådgivervirksomheder.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne


















