Efter udflytning: Bredt flertal åbner for at udleje tomme lokaler som boliger

Så må folk til gengæld leve med de ulemper, der kan være, for eksempel huller i væggen eller store glasfacader, men det er en del af oplevelsen ved at bo i en erhvervsejendom.
Merete Dea Larsen (DF)
Bolig- og bygningsordfører om statens tomme lokaler
Det kunne der godt være noget musik i, hvis man kan finde en praktisk håndtering af sagen.
Villum Christensen (LA)
Boligordfører
Bag de gule mursten i bygningen i Strandgade nummer 29 på Christianshavn holdt Miljøstyrelsen til indtil for nylig. Nu er den flyttet til Odense, og godt 8000 kvadratmeter står tomme tilbage. Det er statens lokaler, og de kunne formentlig være lejet ud til omkring ni millioner kroner om året.
I alt står mere end 57.000 kvadratmeter københavnerkontorer ubrugte hen på statens regning. Det viser en oversigt, som Altinget har fået fra Bygningsstyrelsen.
En stor del af lokalerne er blevet tomme, fordi medarbejderne er flyttet ud af byen som del af regeringens flytning af statslige arbejdspladser til andre dele af landet.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















