Bliv abonnent
Annonce

Husejere må vente 20 år på olie-oprydning

Mange husejere ønsker at få deres grund renset for olieforurening, men ventetiden er lang.
Mange husejere ønsker at få deres grund renset for olieforurening, men ventetiden er lang.Foto: colourbox
10. august 2010 kl. 20.00

Husejere med olieforurenede grunde må væbne sig med tålmodighed. Meget tålmodighed.

Der er nemlig 20 års ventetid på at få renset forurenede grunde med midler fra værditabsordningen. Det viser en ny redegørelse fra Depotrådet om indsatsen på jordforureningsområdet. Venstre kalder ventetiden for uacceptabel.

Værditabsordningen blev oprettet i 1993, for at boligejere med olieforurenede grunde kunne få ryddet hurtigere op, men interessen for ordningen er så stor, at bevillingerne til puljen slet ikke slår til. Derfor er der opstået lang ventetid.

Formand for Depotrådet og kontorchef i Miljøstyrelsen Palle Boeck peger på, at den årlige bevilling til værditabsordningen er på cirka 23 millioner kroner, men at der skal bruges 483 millioner kroner, hvis alle 445 husejere på ventelisten skal have ryddet op.

LogoBy og Bolig
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026