Kaare Dybvad vil genrejse provinsen og rydde op efter Løkke

12. februar 2021 kl. 04.35
Det er efterhånden mange år siden, at lukningen af lærerseminariet i Herning sidst var et varmt samtaleemne på Christiansborg.
Men glemt er de over 30 år gamle begivenheder ikke.
Ikke i Herning, ikke hos Venstre og heller ikke i den socialdemokratiske regering. I hvert fald ikke hos den nyudnævnte indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















