Kommuner vil have højere anlægsloft trods advarsler om overophedning

3. juni 2021 kl. 11.00
Kommunerne har også næste år brug for et forhøjet anlægsloft til at dække behovet for investeringer i bygninger og veje.
Det siger de i hvert fald selv ifølge en rundspørge, som KL’s nyhedsbrev, Momentum, har lavet blandt kommunernes økonomichefer.
Her lyder svaret, at kommunerne næste år skal bruge hele 24,8 milliarder kroner på anlægsudgifter. Dermed lægger de op til et markant højere anlægsbudget end i både 2021 og 2020, hvor anlægsloftet blev suspenderet på grund af coronakrisen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















