Bliv abonnent
Annonce
Om  
Kronprins Christian (H.K.H. Christian Valdemar Henri John)

Kronprinsen skal gøre tjeneste i Livgarden

Kronprins Christian skal gøre tjeneste som delingsfører for værnepligtige ved Den Kongelige Livgarde.
Kronprins Christian skal gøre tjeneste som delingsfører for værnepligtige ved Den Kongelige Livgarde.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Fra juni skal kronprins Christian gøre tjeneste som delingsfører for værnepligtige ved Den Kongelige Livgarde.

Det oplyser Kongehuset i en kort pressemeddelse.

"Det synes jeg er en rigtig god nyhed, for vi har brug for rollemodeller i Forsvaret. Og dét er Kronprins Christian," skriver forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) på Linkedin.

Kronprinsen skal som delingsfører have værnepligtigehold på Garderkasernen i Høvelte. Det sker i forlængelse af hans afslutning på løjtnantsuddannelsen.

"Jeg er sikker på, at H.K.H. Kronprinsen kommer til at gå en spændende tid i møde," lyder det fra chefen for uddannelsesbataljonen, oberstløjtnant Henrik Schirrmacher, i et opslag på Facebook, hvor livgarden meddeler, at kronprinsen ikke bliver en del af vagttjenesten omkring de kongelige slotte og palæer.

Kronprins Christian begyndte i februar 2025 som værnepligtig ved Gardehusarregimentet i Slagelse og startede i august på løjtnantsuddannelsen. 

Læs også

 

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026