Offentlige kunder er dyrere for virksomheder end private kunder

31. oktober 2018 kl. 14.30
Byggebranchen og landets konsulenthuse kan have en pointe, hvis de oplever, at det kan være mere besværligt og forbundet med større omkostninger at samarbejde med offentlige end private kunder.
En ny undersøgelse fra Center for Forskning i Offentlig-Privat Samspil på Roskilde Universitet viser i hvert fald, at der for netop de to brancher er højere såkaldte transaktionsomkostninger forbundet med samarbejdet med offentlige parter end med private.
”Vi kan se, at omkostningerne i gennemsnit er højere inden for de to brancher i gennemsnit. Men forskellen er samtidig ikke meget store,” siger leder af forskningscenteret professor (mso) Ole Helby Petersen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















