Overblik: Udflytning kommer til at koste 250.000 kroner per job

23. februar 2016 kl. 14.07
Antal udflyttede årsværk
Da den store udflytningsplan blev præsenteret, forventede regeringen at flytte 3.998 arbjedspladser ud. Der forventes nu udflyttet knap 4.000 årsværk. Forskellen skyldes primært, at der udflyttes flere årsværk i Arbejdsskadestyrelsen.
Statens Værksteder for Kunst udgår af regeringens udflytningsplan, men søges flyttet senere. Kulturministeriet igangsætter snarest en analyse af ministeriets slotte og kulturejendomme, og i forlængelse af den analyse vil Kulturministeriet arbejde videre med at finde en alternativ placering til Statens Værksteder for Kunst.
Tidsplan
Størstedelen af de udflyttede institutioner ventes på nuværende tidspunkt udflyttet inden udgangen af 2017. Enkelte udflytninger kan trække længere ud.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne

















