Pelle Dragsted er klar til at acceptere nederlag i slaget om Amager Fælled. Men han drømmer stadig om, at København bliver som Wien

30. oktober 2022 kl. 16.20, opdateret 31. oktober 2022 kl. 17.10
Da Enhedslisten stod som sejrherrer på Københavns Rådhus efter sidste års kommunalvalg, gjorde partiets nyvalgte teknik- og miljøborgmester Line Barfod det klart, at hun med "fornyet energi og styrke" ville fortsætte arbejdet for at bremse byggeriet på Amager Fælled.
Men trods partiets rekordgode resultat og nyvundne status som Københavns største parti, arbejder gravkøerne ufortrødent videre på byggegrunden, der i de seneste år har været en af de vigtigste slagmarker i københavnsk politik.
Spørger man Pelle Dragsted, der ofte omtales som Enhedslistens chefstrateg og lige nu fører valgkamp som partiets spidskandidat i København, er løbet ved at være kørt, når det gælder om at stoppe byggeriet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne




















