Rekordstor valgdækning i alle medier
Da Lars Løkke Rasmussen trykkede på valgknappen, var medierne mere end parate med dækningen af den forestående valgkamp.
DR har i en pressemeddelse givet udtryk for, at deres dækning af det kommende valg er den mest massive nogensinde. Hver aften fra mandag til torsdag lukker kanalen ned for de almindelige nyhedsmagasiner efter 21-TV-Avisen, og DR1 byder på valgmagasinet 'Kandidaterne' i stedet. Her analyseres partiernes taktik af tidligere politiske rådgivere, og Ask Rostrup kigger på statistikker. Desuden følger et fast reporterhold spidskandidaterne fra morgen til aften med GPS og liveopdateringer på dr.dk.
Hos konkurrenterne på TV 2 er hele sendefladen på NEWS sat af til at dække valget. Desuden udvider 22-Nyhederne og lokalnyhederne sendetiden hver dag. På nettet er der bl.a. valg-app, og kandidatdatabase, hvor egne politiske standpunkter kan testes mod kandidaternes - i samarbejde med Altinget.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne

















