S advarer imod ideologisk slåskamp om snerydning

16. januar 2019 kl. 05.00
Hvis ikke kommunerne vil påtage sig det juridiske ansvar, så er den bedste løsning at gå ud med skovlen selv.
Allan Malskær
Formand for Danske Parcelhusejere
Mens sneen er dalet over Gladsaxe og Lyngby-Taarbæk, har en række grundejerforeninger beklaget sig over, at kommunen ikke længere kan stå for rydningen på de private fællesveje.
Men det er konsekvensen af en afgørelse i Ankestyrelsen, der har vurderet, at kommunerne driver ulovlig servicevirksomhed ved at stå for opgaven, og det har ifølge en række grundejere været både dyrt og bøvlet at få aftaler på plads med private virksomheder.
Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) har over for DR P4 afvist at ændre på lovgivningen, da kommunerne ikke bør konkurrere om opgaver på grundejernes regning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne
















