Sådan gik det boligordførerne ved valget
I parentes de personlige stemmetal fra valget i 2007
Ikke genvalgt
Anita Knakkergaard (DF) 1.605 (2.537)
Nanna Westerby (SF) 2.051 (2.042)
Daniel Rugholm (K) 1.322
Genvalgt
Thomas Jensen (S) 7.560 (6.927)
Frank Aaen (EL) 4.133 (2.590)
Louise Schack Elholm (V) 5.379 (2.826)
Villum Christensen (LA) 3.048
Genopstillede ikke
Jørgen Poulsen
SF's tilbagegang kostede således taburetten for Boligudvalgets formand Nanna Westerby (SF). Den blot 27-årige Westerby er ellers blevet spået en stor fremtid i SF. Men trods et pænt valg med 2.051 personlige stemmer måtte hun se sig sig snævert slået med blot 400 personlige stemmer af Pia Olsen Dyhr (SF) i Nordsjællands Storkreds.
Efter 10 år som folketingsmedlem må Dansk Folkepartis 64-årige Anita Knakkergaard (DF) også vinke farvel til Folketinget. Hun blev overhalet i Nordjyllands Storkreds af den unge Morten Marinus. Knakkergaard kan heller ikke se frem til en afløsertjans, da hun blot blev 3. suppleant for DF i Nordjylland efter Rikke Karlsson og Ib Poulsen.
Vælgerflugten fra Konservative i almindelighed og Lene Espersen i særdeleshed betød, at 29-årige Daniel Rugholm (K) ikke blev valgt ind i Nordjylland. Han sikrede sig dog pladsen som 1. suppleant for Lene Espersen i tæt opløb med Thomas Krarup.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
John Buur Christiansen60 årI dag
Direktør, HTK forsyning, formand, Assens Forsyning, næstformand, FFV Energi & Miljø
Frida Frost55 årI dag
Innovationschef, DTU Vind og Energisystemer, Leder af PowerLabDK, DTU, Bestyrelsesformand for Experimentarium

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- To typer lobbyister fylder på Dan Jørgensens kontor. Det kan være et problem, siger ekspert
- Dan Jørgensen roser EU's lobbyregister. Men han vil ikke blande sig i dansk model
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne














