Bliv abonnent
Annonce
Om  
Claus Oxfeldt

Tidligere politi-formand vil i Folketinget

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

"Efter mere end 40 år, hvor jeg professionelt har været med til at håndhæve den udøvende magt, vil jeg nu forsøge mig med den lovgivende."

Sådan lyder det fra Claus Oxfeldt, der har besluttet at stille op for Venstre til det kommende folketingsvalg.

Det skriver han i et opslag på Linkedin.

Claus Oxfeldt er kontorchef for sikkerhed i fængselskreds Øst for Danmarks Fængsler. Han har tidligere været områdechef for sikkerhed i Kriminalforsorgen, forbundsformand for Politiforbundet og formand for Københavns Politiforening.

"Jeg stiller mit kandidatur til rådighed, fordi jeg mener, at retssikkerheden er blevet svækket. Konsekvenserne i dag kommer for sent. Og når konsekvensen kommer for sent, virker den ikke. Retfærdighed, der trækker ud, er ikke retfærdighed. Grov kriminalitet skal kunne mærkes, og reglerne skal håndhæves tydeligt og konsekvent," skriver Claus Oxfeldt.

Claus Oxfeldt stiller op for Venstre i Odenses 1. Kreds.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026