TrygFonden har valgt at donerer et større millionbeløb til seks projekter, der skal skabe større sikkerhed særligt i forhold til brandulykker.
Det skriver TrygFonden i en pressemeddelelse.
Nina Blom Andersen, der er docent og forskningsleder fra Katastrofe- og Risikomanageruddannelsen ved Københavns Professionshøjskole, modtager 926.068 kroner fra TrygFonden. Donationen går til et projekt, der skal forebygge branddødsfald i Danmark.
Fonden Universe Science Park modtager 6.503.842 kroner til etablering af en interaktiv udstilling i Universe Science Park på Als. Udstillingen er særligt målrettet børn og unge og skal formidle viden om ild, brandårsager samt brandsikkerhed og -forebyggelse.
Vibeke Østergaard Thomsen, der er teamleder og ph.d. ved Center for Viden og Analyse, Beredskabsstyrelsen, modtager 890.444 kroner til et projekt, der skal forebygge brandulykker på botilbud.
De andre bevillinger går til:
- Anne Vingaard Olesen, der er lektor ved Trafikforskningsgruppen, Institut for Byggeri, By og Miljø på Aalborg Universitet, modtager 992.140 kroner til et projekt, der skal afprøve, hvorvidt samkøring af data fra ambulance og akutmodtagelsen samt den fælles, elektroniske præhospitale patientjournal kan bruges til at lokalisere de såkaldte sorte pletter på vejene, hvor der sker mange trafikulykker.
- Formand Steen Wintlev modtager på vegne af Dansk Søredningsselskab 313.600 kroner til indkøb af overlevelsesdragter og sikkerhedsfodtøj til fire af Søredningsselskabets redningsstationer.
- Nationalt Beredskab i Røde Kors modtager en donation på 2.200.000 kroner, der går til et projekt, hvor Røde Kors i samarbejde med Københavns Professionshøjskoles Katastrofe- og Risikomanageruddannelse vil udvikle og afprøve fysiske og digitale platforme, som kan aktiveres ved kritiske hændelser.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne

















