Om
Doris J. Jensen
Erik Jensen
Doris J. Jensen
Erik JensenGrønlands social-, sundheds- og justitsminister trækker sig
22. oktober 2018 kl. 05.00
Doris Jakobsen Jensen forlod torsdag 18. november Naalakkersuisut.
Det annoncerer Grønlands regering på sin hjemmeside.
Ifølge pressemeddelelsen har formanden for Naalakkersuisut, Kim Kielsen, besluttet at imødekomme Doris Jakobsen Jensens ønske om at træde ud af regeringen.
Ifølge Kaalallit Nunaata Radioa kommer fratrædelsen, efter at det var blevet afdækket, at hun havde misbrugt et benzinkort, der var udleveret til hendes tjenestebil, og presset på hende og familien blev for hårdt.
Doris Jakobsen Jensens stilling som naalakkersuisoq for sundhed, sociale anliggender og justitsområdet er på ubestemt tid overdraget til Erik Jensen, som har ressortansvaret for råstoffer og arbejdsmarked.
Omtalte personer
Indsigt
Knud Aarup71 årI dag
Debattør, hovedbestyrelsesmedlem, Røde Kors Danmark, bestyrelsesmedlem den selvejende institution Måløvgård, faglig leder, Altingets socialpolitiske netværk, fhv. direktør, Socialstyrelsen
Poul Mathias Thomsen71 årI dag
Direktør, Europa, Den Internationale Valutafond (IMF)
Lars Boje Mathiesen51 årI dag
MF (BP), fhv. partiformand og MF, Nye Borgerlige
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag







































