Forbrugerombudsmanden kritiserer Familieadvokater
Danske Familieadvokaters internetkampagne får forbrugerombudsmanden op af stolen. Kampagnen fremstillede et fiktivt advokatfirma - Adelfeldt & Schmidt - som tilbød tvivlsomme ydelser og metoder.
Firmaet hævdede at kunne skaffe vidner til utroskab, sikre, at moderen i en skilsmisse ville få børnene, og at man kunne hjælpe med at bryde brevhemmeligheden.
Disse metoder passer ifølge forbrugerombudsmanden ikke med god markedsføringsskik, og Danske Familieadvokater glemte da også at gøre opmærksom på kampagnen og det fiktive selskabs virkelige herkomst på hjemmesiden.
Danske Familieadvokater har lovet at tage ved lære af fejlene i kampagnen.
På den baggrund foretager Forbrugerombudsmanden sig ikke yderligere end at minde Danske Advokater om markedsførings- og e-handelsloven.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag











































