10. august 2015 kl. 11.31
Som en af blot seks konservative folketingsmedlemmer har Rasmus Jarlov ikke længere tid til at varetage sine opgaver i Københavns Borgerrepræsentation.
"Vi har så travlt i vores folketingsgruppe. Det er vigtigt, at jeg har tid til at gøre det ordentligt, og derfor vælger jeg at stoppe," siger Rasmus Jarlov.
I Folketinget er Rasmus Jarlov formand for Forsvarsudvalget og har ikke mindre end 10 ordførerskaber, heriblandt beskæftigelses- landbrugs- og transportordfører.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"










































