Bliv abonnent
Annonce

Årlig EP-rapport skal sikre mediepluralismen

24. april 2004 kl. 10.48, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Han fjerner jo de kritiske røster, der er. Desuden flytter de store virksomheder i Italien deres reklamemidler fra den trykte presse og Rai over til Berlusconis Mediaset. Det gør ham endnu stærkere. Vil man igennem med et budskab dernede, så er der i store træk kun ham at henvende sig til. Derfor skal man ikke forvente, at italienerne råber meget op imod ham.

Ole Andreasen
MEP (V) - om Italiens ministerpræsident
Af Solveig Gram Jensen
Altinget.dks udsendte i Strasbourg

Europa-Parlamentet har nok af ekspempler på overtrædelser af pressefriheden og censur at remse op ad i dens kritiske 'Betænkning om risikoen for krænkelse af ytrings_ og informationsfriheden i EU og navnlig i Italien'. (link nederst) Til de mest berømte historier hører den om, at Silivo Berlusconi i sin egenskab af Italiens ministerpræsident fik fjernet tre kendte journalister fra den offentlige tv_sender Rai.

En anden god en er den om, at der blev lagt så voldsomt pres på Ferruccio De Bortoli, chefen for dagbladet Corriere della Sera (Aftenposten), at han forlod sin post.

Parlamentsmedlem for Venstre Ole Andreasen, tidligere journalist ved blandt andre Børsen og DR, mener, at kritikken er berettiget.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026