
2. april 2020 kl. 03.00
Der er kriser, der ikke kan løses med Socialdemokratiets to foretrukne værktøjer: topstyring og trepartsforhandlinger.
Jakob Nielsen
Chefredaktør
Søndag var 13 topfolk fra erhvervslivet og fagbevægelsen inviteret til møde – videomøde, selvsagt – med statsminister Mette Frederiksen og en stribe andre ministre og deres departementschefer.
Temaet var tidens vigtigste og vanskeligste spørgsmål: Hvornår og på hvilke betingelser kan Danmark åbne igen?
Men hov, var det ikke, som om der manglede nogen? Hvor var repræsentanterne for de frisører, restauranter, idrætsklubber og andre små virksomheder, der er allerhårdest ramt af krisen?
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat






































