Byrådskandidater går til valg på nationale mærkesager, som kommuner ingen indflydelse har på

15. november 2021 kl. 02.00
Kandidater og partier går til valg på mærkesager, der ikke kan indfries.
Selvom kommunalvalget typisk handler om ældrepleje, folkeskoler og infrastruktur, går flere kandidater og partier alligevel til valg på landspolitiske mærkesager, som ikke har noget med kommunalpolitik at gøre.
Overborgmesterkandidat i København, Sophie Hæstorp Andersen (S), har for eksempel bebudet, at hash bør legaliseres i hovedstaden. Men den beslutning ligger ikke hos Københavns Borgerrepræsentation, men derimod på Christiansborg.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat


































