Bliv abonnent
Annonce

Et sted i landet har S og V altid delt magten. Nu står en af dem til at rydde bordet

Socialdemokratiet har været sikker på ét af de to bornholmske mandater gennem historien, og siden 2015 har Lea Wermelin være partiets kandidat på solskinsøen.
Socialdemokratiet har været sikker på ét af de to bornholmske mandater gennem historien, og siden 2015 har Lea Wermelin være partiets kandidat på solskinsøen.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
4. marts 2025 kl. 05.00

Det trækker op til et større valgdrama på Bornholm.

For mens Socialdemokratiet som altid sidder tungt på det ene bornholmske mandat, lader det til at være noget mere usikkert, hvem der henter øens andet mandat.

Det viser den nyeste geografiske prognose for, hvordan mandaterne vil falde, som er udarbejdet af professor Kasper Møller Hansen for Altinget.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026