
27. november 2024 kl. 05.00

Tommy Ahlers – Uperfekt
Rune Skyum-Nielsen og Tommy Ahlers
Politikens Forlag, 272 sider
'Nu skal det jo ikke handle om mig, men…' Det kan vel godt være en fin og forudsigelig indledning fra én eks-politiker til en anden.
"Hokus pokus, Tommy i fokus", som Tommy Ahlers selv skriver. For Tommy Ahlers har skrevet en bog om sig selv, og det første jeg gør bogen igennem, er at sammenligne med mit eget liv.
Tommy og jeg er nemlig lige gamle, jeg forlod politik ikke så længe efter ham, jeg var forsknings- og uddannelsesminister nogle år før ham, og vi forhandlede sammen om nogle af de afgørende forhandlinger, han beskriver i sin bog.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag










































