Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to

4. juni 2026 kl. 14.19
Igen og igen – og igen – blev det gentaget af både den afgående og den tiltrædende minister.
De to partikolleger Rasmus Stoklund (S) og Morten Bødskov (S) er fuldstændigt enige, når det kommer til den stramme udlændingepolitik.
"Rasmus og jeg er meget enige. De kunne I jo også høre. Vi har drøftet udlændingepolitikken gennem mange år. Vi er helt enige," lød en variation over standardsvaret fra Bødskov.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
Mikael Børsting51 årI dag
Grundlægger og partner, Ulveman & Børsting
Jakob Weiss53 årI dag
Redaktionel udviklingschef, Berlingske Media, fhv. digital redaktionschef, Berlingske
Christina Ekmann55 årI dag
Chefjurist, Økonomiforvaltningen, Københavns Kommune, fhv. kontorchef, Økonomi- og Indenrigsministeriet
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat


































