Jens Skipper stopper som partisekretær i V
22. november 2011 kl. 15.36
Jens Skipper Rasmussen har været partisekretær, siden han afløste Claus Hjort Frederiksen (V). Det skete, fordi Claus Hjort i november 2001 blev beskæftigelsesminister i den daværende statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) første regering.
Jens Skipper Rasmussen, der har en fortid i Venstres Ungdom (VU), hvor han var formand mellem 1983 og 85, er uddannet fra Holbæk Seminarium i 1986. Og når Venstre har fundet partisekretærens afløser, så tiltræder Jens Skipper Rasmussen en stilling netop som uddannelseschef i partiet, hvor han skal stå for den interne uddannelse.
Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, og Claus Hjort Frederiksen sætter sig nu i spidsen for et ansættelsesudvalg, som skal finde en ny partisekretær.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































