Om
Kim Bové
Troels Lund Poulsen
Kim Bové
Troels Lund PoulsenTidligere særlig rådgiver bliver kommunikationsdirektør i Unicef
25. november 2019 kl. 16.05
Det oplyser han selv i dag.
Kim Bove var fra 2016 og indtil regeringsskiftet i sommer særlig rådgiver for tidligere beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).
Inden da var han pressechef i det daværende Erhvervs- og Vækstministerium under den Venstre-ledede regering.
Kim Bove er ligeledes tidligere pressechef i brancheorganisationen Landbrug & Fødevarer, som han skiftede til i 2012 fra en stilling som souschef på Berlingske Business. Han har endvidere otte års erfaring fra dagbladet Børsen – blandt andet som nyhedsredaktør.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag











































