47-årige Jørgen Nielsen skal repræsentere Konservative for Svendborg-Langeland-kredsen til folketingsvalget.
Det skriver Fyns Amtsavis.
Jørgen Nielsen er mangeårigt bestyrelsesmedlem af den konservative vælgerforening på Langeland og blev valgt på et opstillingsmøde i Fyns Storkreds. Han er nummer fire på en liste med seks kandidater fra Fyn, hvoraf socialminister Mai Mercado er spidskandidat.
Jørgen Nielsen har været medlem af Det Konservative Folkeparti siden 2001 og har ved de sidste tre kommunalvalg været kampagneleder. Han er partiets førstesuppleant til Langelands kommunalbestyrelse og desuden medlem af Langeland Kommunes borgerinddragelsesudvalg, politisk udpeget repræsentant for Langeland Forsyning og formand for Radio Langeland.
Omtalte personer
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag










































