Ny bog om aktionsjournalistik
12. august 2004 kl. 15.10, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
Peter Bro, Ph.d. og cand. comm. er ansat ved journalistuddannelsen ved Syddansk Universitet, hvor han som såkaldt "aktionsforsker" er med til at anvise nye måder at arbejde på for fremtidens og nutidens nyhedsformidlere.
Tidligere har han arbejdet som pressesekretær på Christiansborg og som kommunikationsrådgiver for offentlige og private kunder.
Kilde: Forlaget
"I mediebilledet i dag blæses problemerne ofte ud af proportioner med et resultat, at de alarmerer borgerne unødigt og aktiverer beslutningstagere på uheldige måder," siger Peter Bro i anledning af udgivelsen. Svaret er for ham at se begrebet aktionsjournalistik:
"Aktionsjournalistik har været kendt i dansk journalistik, siden Henrik Cavling omkring år 1900 introducerede begrebet. Aktionsjournalistik søger ikke alene at påpege problemer i samfundet men samtidig at skabe en offentlig debat med et formål at hjælpe og engagere borgerne i løsning af problemerne," siger forfatteren.
Teoretisk bog undersøger og anbefaler begrebet aktionsjournalistik.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang









































