Mette Frederiksen
Kasper Sand KjærLokale kandidater starter kamp om Mette F's folketingskreds
Der er lagt op til intern kamp om Mette Frederiksens plads i Ballerupkredsen.
Det sker i forbindelse med den socialdemokratiske formands kredsskifte til Aalborg, hvor Ballerupkredsens kandidatudvalg har peget på Kasper Sand Kjær som hendes efterfølger.
Men han bliver nu udfordret af to lokale kandidater. Det skriver Ballerupbladet.
To af de fravalgte kandidater Musa Kekec og Charlotte Holtermann har nemlig meldt sig tilbage i kampen ved at skaffe 25 underskrifter hver, og de lægger dermed op til kampvalg på repræsentantskabsmødet 17. april.
Det er to lokalt forankrede kandidater, som nu tager kampen op mod den unge Kasper Sand Kjær.
Musa Kekec sidder i kommunalbestyrelsen i Ballerup og er formand for Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget, og Charlotte Holtermann er formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Ballerup.
Kasper Sand Kjær er tidligere DSU-formand og har arbejdet som ungdomskonsulent i LO. Han er desuden tidligere formand for Dansk Ungdoms Fællesråd.
Mette Frederiksen meddelte sit pludselige kredsskifte fra Ballerup til Aalborg i midten af marts.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde






































