De to nye tv-ansigter er Louise Windfeld-Høeberg (52), der kommer til nyhedsstationen den 1. januar 2022, og Josefine Kofoed (35), som begynder en måned senere, oplyser TV 2.
"Louise Windfeld-Høeberg og Josefine Kofoed er to forskellige værtsprofiler, men de har det til fælles, at de er særdeles stærke værter og dygtige journalister med stor indsigt i danske og internationale samfundsforhold. Det er netop den type medarbejdere, vi allerhelst vil ansætte på TV 2 News," siger kanalens chefredaktør Ask Rostrup, der selv var en mangeårig skærmprofil.
Louise Windfeld-Høeberg er i dag ansat på TV 2 Nyhedernes udlandsredaktion og er bl.a. tidligere vært på Radio24syv.
Josefine Kofoed Christiansen kommer til TV 2 fra stillingen som pressechef og public affairs-chef i energi- og telekoncernen Norlys. Hun har også en fortid som vært på Radio24syv, ligesom hun har været opstillet til Folketinget for Konservative.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang












































