Det skete på den årlige generalforsamling til aften, der blev afholdt i Jazzhus Montmartre i København.
Per Mikael Jensen, der også er formand for Altinget.dk og Altinget.se, har som ambition at fordoble medlemstallet på ca. 350 i løbet af tre år. Især vil han finde dem uden for de etablerede medier.
Desuden efterlyste han mere debat i klubben om nye, publicistiske medier.
Fhv. chefredaktør Sieffried Matlok forlod bestyrelsen efter mange års arbejde.
"Jeg gav lidt og fik meget mere menneskeligt og fagligt," sagde han beskedent.
Ny i bestyrelsen er Miriam Zesler, der er studievært på TV 2 NEWS.
Regnskabet, der udviste et lille overskud på 7.000 kr., blev godkendt på en generalforsamling, der var præget af udtalt utilfredshed blandt flere af de ca. 40 fremmødte med, at bestyrelsen har valgt at lukke kontoret i Hellerup og afskedige den mangeårige sekretær Vibeke Thomsen.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag













































