Per Stig Møller topper minister-hitlisten

Hvis man er et positivt menneske - og medlem af et af regeringspartierne - vil man hæfte sig ved fremgangen: Den samlede regering går frem fra karakteren 4,05 ved sidste måling i juni til nu 4,17. De mere negative typer vil til gengæld slå på, at regeringen igen lander et stykke under gennemsnitskarakteren på 5, og at kulturminister Per Stig Møller (K) er den eneste af 19 ministre, der får mere end 5.
Resultatet fremgår af en ny A&B-måling udført for Altinget.dk kort før regeringsholdets 1 års jubilæum. Det var 23. februar 2010, Lars Løkke Rasmussen (V) drastisk omdannede den regering, han overtog fra Fogh - og det er helt samme ministerhold, der sidder i dag.
De repræsentativt udvalgte svarpersoner er blevet bedt om at give hver enkelt minister en karakter fra 0 til 10, hvor 0 står for det absolut ringe og 10 står for det fremragende. A&B Analyse foretog en lignende måling op til regeringens første 100 dage i starten af juni 2010.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også










































