Pia KjærsgaardPia Kjærsgaard er ny idrætsordfører

Pia Kjærsgaard er ny idrætsordfører for Dansk Folkeparti. Det fremgår af Folketingets hjemmeside.
Den erfarne politiker overtager ordførerskabet fra kollegaen Mikkel Bjørn, der nåede at have posten i omkring et år. Det er langt fra første gang, at de to profiler udveksler ordførerskab.
I forbindelse med partiets sommergruppemøde i august stoppede Pia Kjærsgaard som udlændingeordfører og gav stafetten videre til Mikkel Bjørn. I samme ombæring overtog Pia Kjærsgaard posten som kulturordfører fra sin partifælle. Partileder Morten Messerschmidt omtalte det som en "historisk skiftedag".
"I 40 år har Pia Kjærsgaard båret faklen; Nu er det tid til, at andre bygger videre," skrev han på X.
Pia Kjærsgaard er nu ordfører for dyrevelfærd, idræt, kultur, medier, ældre samt værdiordfører og ordfører vedrørende det tyske mindretal.
Mikkel Bjørn blev valgt til Folketinget for Nye Borgerlige ved valget i 2022. Få måneder senere forlod han partiet, da han ikke kunne se sig selv i partiet med Lars Boje Mathiesen som ny formand, og meldte sig ind i Dansk Folkeparti. Han er blandt andet formand for Folketingets Indfødsretsudvalg.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag







































