S vil hjælpe IT-sektor
IT-branchen kører på tredje år i en døds-drone, men nu vil Socialdemokraterne sammen med Dansk Metal komme sektoren til hjælp.Det er vinter i branchen, men på et tidspunkt bliver det forår, så det er bydende nødvendigt at handle nu, så vi ikke igen om et par år skal mangle kvalificerede folk i IT-branchen.
Thomas Adelskov
IT-ordfører (S)
Parterne vil have regeringen til at yde akut nødhjælp på 235 millioner kroner til den skrantende IT-branche. Pengene skal gå til at holde det stigende antal IT-ledige i arbejde - blandt andet i de små kommuner. Pengene bør findes på næste års finanslov. Million-hjælpen skal gå til at hjælpe de mange fyrede medarbejdere i IT- og telebranchen i gang igen.
Hvis ikke det sker, risikerer Danmark, at de ledige IT-medarbejdere taber deres kvalifikationer i lediggangen.
Det vil give bagslag, når der igen kommer gang i branchen, og derfor er det nødvendigt, at staten bruger de 235 millioner kroner på akut nødhjælp til branchen, mener Dansk Metal og Socialdemokratiet.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag









































