Bliv abonnent
Annonce

SF mangler arbejdere

SF's gruppeformand, Ole Sohn, er en af de få medlemmer af SF's folketingsgruppe, der ikke har en studentereksamen.
SF's gruppeformand, Ole Sohn, er en af de få medlemmer af SF's folketingsgruppe, der ikke har en studentereksamen.Foto: Thit Andersen/Altinget.dk
15. maj 2011 kl. 19.30

Og hvis vi har flere folketingsmedlemmer, som har kravlet rundt på et tag i alt slags vejr, eller som har været på virksomheder, der er blevet ramt af løndumpning, så vil vi også tale med en større autencitet.

Karsten Hønge
(SF)

Studenterhuen trykker på for mange af SF folketingskandidater. I hvert fald i forhold SF's konkrete mål for i hvor høj grad partiets tillidsfolk og kandidater skal afspejle befolkningens sammensætning i forhold køn, alder, etnicitet og uddannelsesbaggrund.

Partiet har på kort tid sikret, at kønsfordelingen blandt kandidaterne flugter med deres målsætning om mindst 40 procent af hvert køn. Og målet med 20 procent kandidater under 30 år er med 18 procent også tæt på målet (se nederst).

Partiet er heller ikke uendeligt langt fra målet om, at der skal være forholdsmæssigt ligeså mange kandidater med en udenlandsk baggrund som i resten af befolkningen. Men ligesom de fleste andre partier har SF problemer med at få deres kandidaters uddannelsesbaggrund til at matche befolkningens.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026