Løsgænger i byrådet i Horsens Kommune, Dorte Normann, har stiftet et nyt parti med navnet Moderate Danske Folk, som hun stiller op for ved det kommende kommunalvalg. Det skriver Horsens Lokalavisen.
Dorte Normann har været løsgænger i byrådet, siden hun i efteråret meldte sig ud af Dansk Folkeparti, angiveligt fordi hun ikke længere følte sig værdsat i partiet. Årsagen til bruddet med DF skyldes dog også, at hun mener, partiets lokalforening i Horsens har taget en højredrejning. Med det nye parti ønsker hun en større rummelighed.
"Danske Folk refererer til den indvandrerdebat, der er for tiden om, hvem der er dansk. Jeg repræsenterer alle dem, der uanset nationalitet FØLER sig danske,” siger hun til Horsens Lokalavis og fortsætter:
"Jeg synes, vi skal have en anden tone i debatten. Der er mange mørke i huden, der er 3. generationsindvandrere eller flygtninge, og der er adopterede, der alle sættes i samme bås. Folk, der er mørke i huden, bliver lagt for had ikke bare i Danmark men snart på verdensplan, og det går ud over nogle psykologisk. Det vil jeg gerne ændre på."
Til daglig uddanner Dorte Normann sig til financial controller på Erhvervsakademi Aarhus. Hun har tidligere arbejdet som kontorelev og regnskabsmedarbejder.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff





































