Liberal Alliance kaster sig over lydmediet og lancerer den nye politiske podcastserie "LA podcast - et frirum". I spidsen for satsningen står partiets pressechef, den tidligere tv-vært Line Ernlund.
Det skriver MediaWatch.
Ernlund kom til partiet i foråret 2017 efter et års ansættelse på BT, men har igennem en længere årrække været vært på TV 2 News og Presselogen. I det nye politiske podcast inviterer hun i hvert afsnit en politiker fra partiet og en gæst i studiet til politisk samtale.
I det første afsnit møder iværksætter Jesper Buch partileder Anders Samuelsen.
"Vores ambition er at skabe en platform og et rum for en samtale mellem mennesker om værdier. Gæsterne er ikke valgt ud fra et politisk ståsted, men ud fra at de er drevet af nogle klare principper i dét, de gør. Her opstår den interessante samtale," siger Line Ernlund i en pressemeddelelse om serien af podcasts.
Flere partier lancerer nye medier
Liberal Alliance er ikke det eneste parti, der har bevæget sig ind på et nyt medieterritorium.
Flere partier har den seneste tid lanceret nye politiske medier. Således gik Dansk Folkeparti i august i luften med online mediet ditoverblik.dk, og i september annoncerede SF, at de også er på vej med en podcast med gruppeformand Jacob Mark og politisk ordfører Karsten Hønge som faste værter.
Både Enhedslisten og Alternativet har også lanceret deres egne mediekanaler.
Hvor hyppigt Liberal Alliances podcast vil udkomme, bliver ikke oplyst.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen





































