Tilbagegangen for regeringen fortsætter
Den samlede tilslutning i gennemsnittet af meningsmålinger til regeringspartierne V og K samt støttepartiet Dansk Folkeparti er faldet gennem hele 2003 fra 53,3 pct. i januar til 48,7 i december.Den jævne fremgang for de Radikale siden sidste valg tyder på en strategisk heldig placering af partiet, snarere end enkeltstående begivenheder.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor, Altinget.dks valgekspert
Selvom den samlede tilslutning også faldt lidt fra 48,9 pct. i november betyder dette - omregnet til mandater - imidlertid en fremgang i mandater til regeringens parlamentariske grundlag fra 87 til 89 (Tabel 3), da tilslutningen til Kristendemokraterne igen ryger under spærregrænsen på to pct.
Fremgangen til KD i november var tilsyneladende kun en kortvarig effekt af partiets landsmøde sidst i oktober.
Tabel 1: Gennemsnit af meningsmålinger siden FV01 til december 2003
Vejet gennemsnit af meningsmålinger fra Catinét/Ritzau, Gallup/Berlingske, GfK/B.T., Greens/Børsen, Megafon/TV 2, PLS/Jyllands-Posten, Sonar/Søndagsavisen og Vilstrup/Politiken. Manglende meningsmålinger er fremskrevet med tendensen i de øvrige. Erfaringsmæssigt er gennemsnittet mere stabilt end de enkelte målinger samtidig med, at det op til valget ligger lige så tæt på det endelige resultat som de bedste meningsmålinger. Sidste kolonne måler ændringen i forhold til forrige måling ved hvor mange procent der skal flyttes, for at få den nye måling.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen




































