Ugens målinger: Flertal støtter fælles EU-forsvar

1. april 2019 kl. 01.00
Klimaet er EU’s vigtigste udfordring
Klimaet står allerøverst på danskernes liste over vigtige dagsordener op til folketingsvalget. Det slog en Norstat-måling fast allerede i december.
Nu viser en ny måling foretaget af Gallup for Berlingske, at førsteprioriteten er den samme, når det gælder EU.
1.081 danskere er blevet spurgt, om hvad de mener, EU’s største udfordringer er, og det mest populære svar er bekæmpelse af klimaforandringerne. Den svarmulighed har 39 procent sat kryds ved.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering
- #dkpol: Løkkes store plan er et kæmpe sats
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet





































