24. november 2017 kl. 09.55
Kræftens Bekæmpelse skal finde ny administrerende direktør, der fremover skal stå i spidsen for den sygdomsbekæmpende organisation og patientforening. Det står klart, efter at nuværende administrerende direktør Leif Vestergaard Pedersen har meddelt, at han ønsker at stoppe.
Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse.
"Kræft er en akut og alvorlig sygdom, og arbejdet med at sikre at patienterne bliver hørt og taget alvorligt, stopper aldrig. Vi er kommet langt, men nu skal der nye kræfter til at drive arbejdet endnu videre," siger Leif Vestergaard Pedersen ifølge pressemeddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer























