Poul Winckler, der blev den første formand for FOA, er søndag 13. januar gået bort efter længere tids sygdom.
Det oplyser FOA i en pressemeddelelse.
Poul Winckler blev født i Aarhus i 1937. Her blev han portør på kommunehospitalet og senere fagforeningsformand. I 1972 blev han sendt til København som forbundssekretær i det daværende Dansk Kommunal Arbejderforbund (DKA), og i 1980 blev han valgt som formand for samme.
Han blev også formand for Det Kommunale Kartel, og fra 1990-2002 var han chefforhandler og formand for KTO – det, der i dag hedder Forhandlingsfællesskabet.
Poul Winckler var desuden også bagmanden bag flere fusioner, heriblandt fusionen mellem Dansk Kommunal Arbejderforbund og Husligt Arbejder Forbund, der fra 1. januar 1993 slog sig sammen under navnet FOA med Poul Winckler som første formand.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café


































