4. januar 2021 kl. 11.16
Efter fire år i front er det tid til et sporskifte, og Andreas Gylling Æbelø stopper efter eget ønske som direktør for Aids-fondet.
Det skriver han på Facebook.
Andreas Gylling Æbelø skriver, at han med stolthed over de skabte resultater forlader topposten, hvor han blandt andet fremhæver politisk opbakning til det hivforebyggende medikament PrEP og løftet af det internationale samarbejde.
Læs hele opslaget her:
Andreas Gylling Æbelø har tidligere været chefrådgiver i en konsulentvirksomhed, og så var han spindoktor for handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S) fra 2014 til 2015.
Hvad han nu skal beskæftige sig med fremgår ikke.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























