
Lotte Groth-Andersen skal være Skolens Venners nye formand.
Det skriver Skolens Venner i et opslag på Linkedin.
Lotte Groth-Andersen har de seneste tre år har været en del af bestyrelsen i Skolens Venner. Hun er vicedirektør i Arbejdstilsynet og tidligere afdelingschef i Børne- og Undervisningsministeriet.
"Skolens Venner står i dag et stærkt sted. Der er heldigvis flere og flere, som vil være skoleven og bidrage til at give vores børn en god hverdag i skolen. Vi har fundet en frivillighedsmodel, som fungerer og skaber værdi for både elever, lærere og frivillige. Jeg ser frem til at bygge videre på det fundament, der er lagt, og arbejde for, at endnu flere børn får glæde af en skoleven som en del af deres hverdag," siger Lotte Groth-Andersen.
Skolens Venner er en landsdækkende organisation, der arbejder for at øge trivsel og fællesskab i folkeskolen. Organisationen samarbejder med lærere, skoleledere og forældre om at skabe stærkere relationer og tryghed i skolehverdagen.
Den nye formand overtager posten fra Thøger Johnsen, der har været formand i 13 år.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”





















