Arveregler fastlåser 100 millioner til kræftramte børn

- Børnecancerfonden: 100 mio. kr.
- Læger uden Grænser: 23 mio. kr.
- Børnefonden: 20,9 mio. kr. (forventet bunden egenkapital ved årets udgang).
Rekreationsophold på Mallorca for familier og deres kræftramte børn og forskning i, hvorfor børn får kræft, samt behandlingsmetoder.
Det havde været rigtig dejligt, hvis vi havde kunnet få de her penge ud at arbejde i stedet for, at de bliver henlagt til en grundkapital.
Marianne Benzon Nielsen
Direktør, Børnecancerfonden
Det er blot to eksempler på, hvad Børnecancerfonden bruger sine midler på, og hvad de 100 millioner kroner, som lige nu er låst hos Børnecancerfonden, kunne være brugt på. Men pengene kan ikke bruges til fondens arbejde med projekter for kræftramte børn og deres pårørende.
Det er en uhyre kompliceret proces at lave om på særligt den lovgivning. Selvom det kan være meget let for mig at sige, at det skal laves om, så er det bare ikke så realistisk, at det lige sker.
Robert Hinnerskov
Generalsekretær, ISOBRO
Det skyldes en regel i fondsloven, der betyder, at penge fra testamenter skal opbevares på organisationens egenkapital, hvis det ikke eksplicit står nedfældet, at pengene er tiltænkt uddeling. De 100 millioner kroner er ganske enkelt låst.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- To ud af tre danskere vil gøre det sværere at blive valgt til Folketinget
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
























