13. marts 2017 kl. 12.41
Bente Vilsen, Institut for Biomedicin ved Aarhus Universitet, modtager bevillingen til at undersøge genetisk ændring af natrium-kalium-pumpens protein. Det oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
En defekt natrium-kalium-pumpe kan forårsage neurologiske lidelser som parkinsonisme og forbigående halvsidige lammelser hos børn. Man har endnu ikke fundet en effektiv medicinsk behandling af sygdommene, men nyere forskning viser, at en fejlbehæftet natrium-kalium-pumpe kan repareres ved at lave en genetisk ændring af pumpe-proteinet.
Om projektets formål udtaler Bente Vilsen:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer























