Berlingske Media er blevet medejer af Radio LOUD. Det oplyser Radio LOUD i en pressemeddelelse.
Radio LOUD vandt sidste år udbuddet om en ny dab-kanal. Men siden kanalen gik i luften 1. april i år, har radiostationen haft problemer med lave lyttertal og at nå ud til den unge målgruppe.
Det nye samarbejde med Berlingske Media skal være med til at skabe et mere solidt grundlag for radiokanalens indhold de til unge.
"Vi kan se talenter, der folder sig ud hos LOUD, og det vil vi gerne understøtte. Berlingske Media er optaget af lyd og podcast, og her udvikler LOUD nogle særlige kompetencer i forhold til unge, som er vigtige for uafhængige medier," siger Anders Krab-Johansen, der er koncernchef og udgiver for Berlingske Media, i pressemeddelelsen.
Berlingske Media har tidligere været hovedaktionær i Radio24syv, men valgte at trække sig, da tilladelsen til at drive den nye dab-kanal kom i udbud.
Fremover vil Radio LOUD have Berlingske Media og Radio Diablo på Sydfyn i spidsen med hver 40 procent ejerskab, mens en række jyske ejerpartnere sætter sig på 20 procent.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur





















