Bliv abonnent
Annonce
Om  
David Adrian Pedersen
Hjalte Drejer Jørgensen

Børnehjælpsdagen har fundet to nye bestyrelsesmedlemmer

22. marts 2024 kl. 05.45

Børnehjælpsdagen får to nye bestyrelsesmedlemmer.

Det bliver David Adrian Pedersen og Hjalte Drejer Jørgensen.

Børnehjælpsdagen oplyser dette til Altinget.

David Adrian Pedersen er vant til at begå sig i den sociale NGO-branche, da han igennem otte år har været formand i De Anbragtes Vilkår og bidraget til at give anbragte børn og unge en tydelig stemme.

Hjalte Drejer Jørgensen er entreprenør, medstifter og direktør i Grøn Fonden.

"Jeg er glad for at sige velkommen til to stærke profiler, som vil bringe gode perspektiver ind i forhold til Børnehjælpsdagens indsatser og i den strategiske ledelse af en bred organisation for børn og unge i de mest udsatte positioner i Danmark," fortæller Lone Sørensen, formand for Børnehjælpsdagen.

Børnehjælpsdagen er en 120 år gammel organisation, som arbejder for at hjælpe anbragte børn og unge i Danmark med at mestre de svære livsvilkår, de er blevet givet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026