DA i hårdt angreb på regeringens frivilligudspil

8. maj 2017 kl. 13.05
Regeringen vil forbedre lediges mulighed for at arbejde frivilligt, og det får en hård medfart af Dansk Arbejdsgiverforening.
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) og børne-og socialminister Mai Mercado (K) lægger op til at øge den såkaldte timegrænse, så dagpengemodtagere fremover kan arbejde frivilligt i op til 10 timer om ugen uden at blive trukket i deres ydelse.
"Det er et misbrug af dagpengesystemet. Dagpenge skal sikre ledige en indkomst – ikke finansiere frivillige aktiviteter," siger Jørgen Bang-Petersen, der er chefkonsulent i Dansk Arbejdsgiverforening.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























