"Det er en gammel drøm at blive kontorchef i JM, og det er en stilling, der er en perfekt kombination af mine interesser for retspolitik, jura og ledelse."
Sådan skriver Morten E. G. Jørgensen om sit nye job som chef for minister- og ledelsessekretariatet i Justitsministeriet. Det er det, man også kalder kontorchef.
Morten E. G. Jørgensen forlader dermed jobbet som generalsekretær for Dansk Ungdoms Fællesråd, som er paraply- og interesseorganisation for landets store børne- og ungdomsorganisationer.
Han har stået i spidsen for rådet siden begyndelsen af 2017.
Før det var Morten E.G. Jørgensen særlig rådgiver for Peter Christensen (V), mens han var forsvarsminister tilbage i 2015 og 2016.
Sideløbende med det underviste han i forfatningsret og EU-ret på Københavns Universitet, og sideløbende med jobbet som generalsekretær i Dansk Ungdoms Fællesråd har han været chef for tænketanken Justitias akademi for talentfulde jurastuderende.
Det fortsætter han i øvrigt med at være.
Morten E. G. Jørgensen er uddannet cand.jur. fra Aarhus Universitet og har også haft ansættelser som jurist i blandt andet Justitsministeriet og EU-Repræsentationen i Bruxelles.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























