Troels Ørting JørgensenDansker bliver ny chef for internationalt center for cybersikkerhed
Troels Ørting bliver ny chef for World Economic Forums Global Centre for Cybersecurity.
Det skriver Computerworld.
"Centeret er den første globale platform, der skal håndtere tidens cybersikkerheds-problemer på tværs af industrier, sektorer og i tæt samarbejde med den offentlige sektor," udtaler Klaus Schwab, formand for World Economic Forum, der samtidig kalder Troels Ørting for en "dokumenteret leder".
Den 60-årige Troels Ørting har en lang karriere inden for cybersikkerhed bag sig, blandt andet som direktør i European Cybercrime Centre i Europol, som chef for PET i Danmark og senest som sikkerhedschef i Barclays Group.
Ifølge World Economic Forum skal centret i første omgang fokusere på at tilbyde regeringer, virksomheder og internationale organisationer en platform, der kan dæmme op for konsekvenserne af cyberkriminalitet og andre ondsindede aktører på internettet.
Det skal konkret udmøntes i en række fokusområder, heriblandt at samle eksisterende cybersikkerhedsinitiativer i World Economic Forum, at opbygge et bibliotek over best practises på området, udbrede viden, arbejde for at fremme et agilt reguleringsmiljø og fungere som tænketank for den fremtidige udvikling af cybersikkerhed.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- To ud af tre danskere vil gøre det sværere at blive valgt til Folketinget
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
























